

©De Zandvoortser Courant 25 augustus 2005
Een bijzonder optreden van het Hoorns Byzantijns Mannenkoor
Een bijzonder concert in Hervormde Kerk
Zondagavond vond er in de Hervormde kerk een bijzonder concert in het kader van de Kerkpleinconcerten, plaats. Het Hoorns Byzantijns Mannenkoor (HBM), onder de bezielende leiding van dirigent Grigori Sarolea, bracht een aantal liederen ten gehore die met passie werden gebracht. Classic Concerts, de organisatie van de concerten, had dit koor al vorig jaar juni vastgelegd. Daarmee is aangegeven dat dit koor zeer gewild is.
Het HBM zingt Slavisch-Byzantijnse kerkmuziek en Russische volksliederen. Die combinatie moet inspirerend hebben gewerkt op menige Zandvoorter. Peter Tromp, medeorganisator: “ik tel normaal gesproken de concertgangers bij aankomst. Ik ben nu voor het eerst de tel kwijtgeraakt. Dit is geweldig!” Hij doelde op het groot aantal mensen dat op dit concert was afgekomen. Later kreeg hij van de kerkbestuurders dat er meer dan 220 mensen het concert hadden beluisterd.
Niet alleen religieuze muziek
Voor de pauze een wervelstorm van Byzantijnse kerkmuziek. Schitterend gezongen en, zoals dat hoort, à capella.
Warme stemmen en een dirigent die gepassioneerd zijn koor de goede weg wijst. Niet alleen dat, maar de in de muziekwetenschappen afgestudeerde drs. Grigori Sarolea zingt ook diverse solopartijen in de rol van voorzanger, iets dat zeer gebruikelijk is in de Slavische Kerk.
Voor aanvang maakte hij ook het een en ander duidelijk over de muziek van het HBM. Religieuze muziek voor de pauze, en vooral volksliederen van de kozakken erna.
Sarolea: "die kozakkenliederen hebben we erin gebracht omdat de koorleden er veel plezier aan beleven. De naam dekt dus eigenlijk de lading niet meer. Ons publiek weet het echter bijzonder te waarderen". Het moet ook gezegd, warme volksmuziek met veel humor en grappige wendingen. Sterke solopartijen door diverse koorleden afgewisseld met harmonieus eenstemmig, tweestemmig en vierstemmig koorwerk.
Grote opkomst
Sarolea is blij met de grote opkomst en de akoestiek die de Hervormde kerk bezit.
"Ik ben verbaasd over deze schitterende kerk en de geweldige akoestiek. Nu komt onze muziek nog beter over bij het publiek."
Op mijn vraag of hij van Russische afkomst is, antwoordt hij ontkennend.
"Ik ben gewoon van Nederlandse ouders die, toen ik geboren werd, in een Russisch koor zongen, vandaar mijn voornaam. Wel ben ik dus opgegroeid met de Russische taal en ben ik van de muziek gaan houden. Ik stel veel prijs op de juiste uitspraak en daarom krijgen de koorleden allemaal Russische les."
Dat is te horen.
Als ik hem vertel dat ik vroeger veel moest luisteren naar platen van het Utrechts Byzantijns koor en daar nu profijt van heb, begint hij te glunderen:
"Bedankt voor het compliment. Ik ben ook dirigent van dat koor!"
Een bijzonder concert met een bijzondere man!